  • Sig Sauer Cross Rifle - 6.5 Creedmoor, 18", BLK [CROSS-65-18B]
  • Sig Sauer Cross Rifle - 6.5 Creedmoor, 18", BLK [CROSS-65-18B] Sig Sauer Cross Rifle - 6.5 Creedmoor, 18", BLK [CROSS-65-18B] Sig Sauer Cross Rifle - 6.5 Creedmoor, 18", BLK [CROSS-65-18B] Sig Sauer Cross Rifle - 6.5 Creedmoor, 18", BLK [CROSS-65-18B] Sig Sauer Cross Rifle - 6.5 Creedmoor, 18", BLK [CROSS-65-18B]
    MSRP:
    (You save )
    SKU:
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    Product Description
    Sig Sauer Cross Rifle
    Features:
    • Under 6.5 lbs, the lightest, most portable rifle in its class (up to 40% lighter).
    • Folding Precision-Style Stock.
    • 1-Piece receiver for increased accuracy.
    • Available in .308 / 277 SIG FURY with a 16" barrel (collapsible to 25").
    • Available in 6.5 Creedmoor with an 18" barrel (collapsible to 27").
    • AICS magazine compatible.
    • Designed and built in the U.S.A.
    Specifications:
    • Caliber: 6.5 Creedmoor
    • Barrel Length: 18"
    • Magazine: 5-Round AICS
    • Action: Bolt Action
    • Stock: SIG Precision Stock
    • Barrel Material: Stainless Steel
    • Trigger Type: 2-Stage Match
    • Twist Rate: 1:8"
    • Forend Type: Alloy
    • Grip Type: Polymer
    • Receiver Finish: Black Anodized
    • Overall Length: 38.5"
    • Overall Width: 2.9"
    • Height: 8"
    • Threads: 5/8 in - 24 tpi
    • Accessory Rail: M-LOK
    • Operating System: Bolt-Action
    • Weight: 6.5 lb (2.94 kg)
    • Part #: CROSS-65-18B
    This is a Non-Restricted Firearm.
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    ×
    Recommended
    • Sig Sauer Cross Rifle - .308 Win., 16", BLK Sig Sauer Cross Rifle - .308 Win., 16", BLK Sig Sauer Cross Rifle - .308 Win., 16", BLK Sig Sauer Cross Rifle - .308 Win., 16", BLK
      Quick view Details
      sku: 210000013474
      Sig Sauer Cross Rifle - .308 Win., 16", BLK [CROSS-308-16B]
      MSRP:
      Add to Cart
      Quick view Details
      sku: 210000018559
      Sig Sauer Elite Hunter - 6.5 Creedmoor, 130gr, CET, Box of 20 [E65CMTH1-20]
      Out of stock
    • Benelli LUPO Bolt-Action Rifle - 6.5 Creedmoor, 24", BLK [11903] Benelli LUPO Bolt-Action Rifle - 6.5 Creedmoor, 24", BLK [11903]
      Benelli
      Benelli LUPO Bolt-Action Rifle - 6.5 Creedmoor, 24", BLK [11903]
      Out of stock
    • Tikka T3x Ace Game Rifle - 6.5 Creedmoor, 24.3", BLK Tikka T3x Ace Game Rifle - 6.5 Creedmoor, 24.3", BLK Tikka T3x Ace Game Rifle - 6.5 Creedmoor, 24.3", BLK Tikka T3x Ace Game Rifle - 6.5 Creedmoor, 24.3", BLK